Instagram

Mardul sai näha Eesti ehtekunsti absoluutsesse tippu kuuluvate autorite töid

Foto: Marje Eelma
Gram ehtekunstnike näitus "Ümber Nurga" on esimene teetähis rajal, mille soovime sisse tallata Soomaa põlistesse luhtadesse nii, et sellest saaks traditsioon. Tavatud näitusepaigad loovad enese ümber alati veidi lummava ning avatud oreooli. Sellised paigad avavad inimloome ja kunsti ning disaini seosed ka neile, kes seda varem pole osanud tähele panna, rikastades meid sellevõrra kogemuste ja uute vaatenurkadega. Mardu egiidi alt looduse rüppe heitnud disainerid, kunstnikud, muusikud on meie viis panustada Soomaa omapärast kõnelemisse ning sellest kooslusest kasvavate uute lugude jutustamisesse. Looduse elurikkus on alati sobinud hästi kultuuri ja kunstiloome inspiratsiooniks. Nende koosesitamine on kõnekas ja mõjus ning nii loodame tulevikus oma täna ajutistena planeeritud näitustele tuua püsiva lisa taastatava Mardu aida katuse alla loodavasse galeriisse.

Foto: Marje Eelma
Näitus "Ümber Nurga" on esimene omataoline Mardul ja Soomaal tervikuna. Näituse avamine oli planeeritud tänavuse Sääsepirina Alguse Kontserdi satelliitürituseks teadlikult – soovisime pakkuda kontserdist võetud külastajatele veel midagi. Lisada tordile kirsi, mis võtaks neid sõnatuks – leida kuuldud helidele ehete näol vaste hõbedas, titaanis või ka terases. Nii leidsidki kontserdist lummatud  külalised muusika lõppedes end sammumas läbi udu ööpimeduses lummuslikult Mardu talu niidul helkleva triiphoone suunas, kus neid ootasid ees Eesti ehtekunsti absoluutsesse tippu kuuluvate autorite tööd.

Gram ehtestuudio rändnäituse “Ümber Nurga” esimene vaatus leidis aset varakevadel Tallinna vanalinnas Hobusepea 2 sisehoovis, suvisel Soomaal oli eksponeeritud juba värvilisem ja lopsakam loome. Näitusel olnud ehted saidki algtõuke ajast ja keskkonnast, kuhu need loodi ning tähendustest ja seostest, mis sellest lähtuvalt tekkisid. Oma töid esitlesid kümme kunstnikku -  Kertu Tuberg, Kristiina Kibe, Linda al-Assi, Lisa Kröber, Maarja Niinemägi, Marita Lumi, Merle Kasonen, Birgit Skolimowski, Ettel Poobus ning Kärt Maran.

Marita Lumi ja Olavi Sander kannelseelikutel. Foto: Rait Parts
Kahe näitusekuu igal nädalavahetusel oli Mardul kohal ka üks Grami kunstnikest, kes avas külastajatele lähemalt näitusetööde sisu ja loomislugu. Üks kunstnikest, Marita Lumi, ei piirdunud ainult töödest kõnelemisega, tema eestvedamisel toimus 6. juulil ehtenäituse pop-up üritus, kus Kannelseelikute kõlades esitas oma luulet Henn Kaarel Hellat.

Kokku sai nende kahe kuu jooksul ehteilust osa 350 näitusekülastajat, seda oli täpselt parasjagu, et võtta kõigi jaoks kohvikruusi taga aega näitusest, töödest, Gramist ja Mardust kõnelemiseks. Suur-suur tänu teile, kes te näitust väisasite. Teiega olid äraütlemata toredad kohtumised! Ei olnud vahet kas näitusele oli satutud juhuslikult teeäärset silti märgates või spetsiaalselt Tallinnast-Tartust-Viljandist-Vändrast-Torist kohale sõites. Külastajate emotsioonide kirjeldamiseks sobib ehk hästi Peeter Lauritsa ja Karina Taltsi sissekanne külalisteraamatusse "Väga hõrk näitus. Kasvasin nagu tomat."

Näituse korraldamist toetasid Kultuurkapital ja Hasartmängumaksu Nõukogu.

P.S. Loe lisaks Rait Partsi "Heiastusi perifeeriast ühe rändnäituse kiiluvees" värsekest ajakirjast "Maja".
Kuula intervjuud Grami kunstnikega Vikerraadio Ökoskoobi saates (alates 30:50 minutist).

Lisa kommentaar

Email again: